Düzce'nin İlçeleri  
 
     
 
ILÇENIN ADI : AKÇAKOCA

Konumu


Akçakoca, Karadeniz Bölgesi'nin Bati Karadeniz Bölümü'nün en batisinde yar alan ve dogudan Zonguldak Ili'nin Alapli Ilçesi, Batidan Sakaryi Ili'nin Kocaali Ilçesi, güneyden Düzce Ili'nin Yigilca ve Cumayeri Ilçeleri Kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir. Ilçenin yüzölçümü 463 kilometrekaredir.

Tarihi

Akçakoca ve çevresinden tarihi hakkinda kesin bilgi ve belgeler olmamakla birlikte bölgede yapilan kazilar sonucunda elde edilen bir takim esyanin M.Ö. 1220 yillarinda Trakya yolu ile Anadolu'ya geçen Trak Kabilelerine ait oldugu tahmin edilmektedir.

Roma ve Bizans dönemlerinde DIAPOLIS adiyla önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak taninin ve 13. asirda Cenevizlilerin eline geçen bölge, Osmanli Beyligi döneminde 1323 yilinda Orhan Gazi'nin Lalasi ve Akinci Beylerden AKÇAKOCA BEY tarafindan fethedilerek Türklerin eline geçmis ve günümüze kadar kesintisiz Türk Egemenligi altinda kalmistir.
 
Düzce'nin İdari Yapısı
Tarih ve Coğrafi Yapısı
Düzce'nin İlçeleri
Nufüs ve Kültür Yapısı
Eğitim ve Çevre
Ekonomi ve Ulaşım
Sağlık ve Spor
 
 

1962 yilina kadar Bolu Sancak Beyligi'ne bagli bir Voyvodalik ve 1934 yilina kadar da AKÇASEHIR adiyla nahiye olan bölge, 1934 yilinda da isim degisikligi yapilarak bölgenin Fatihi AKÇAKOCA BEY'in adini alarak AKÇAKOCA ilçesi olmustur. Aralik 1999 tarihinde Düzce'nin il olmasi nedeniyle Akçakoca ilçesi Düzce iline baglanmistir.


Cografi Yapi

Akçakoca ilçesinin sinirlari içinde kalan alan, genel de kuzeyden güneye ve batidan doguya dogru yükselen bir özellik tasimakta olup kayda deger en önemli yükseltiler güneyde Kaplandere ve Orhan Daglari, doguda ise Kiziltepe (1.486 m)'dir. Ilçe dahilindeki en büyük akarsu Melen Çayi olup bu çay ayni zamanda Sakarya ile mevcut idari siniri teskil etmektedir. Çayagazi, Hiciz, Orhan ve Degirmenagzi dereleri diger önemli akarsulari teskil etmektedir. Ilçenin sahil uzunlugu 35 km'dir ve sahil genis ve uzun haliyle tabii bir plaj halindedir. Iliman deniz ikliminin hakim oldugu ilçe, iklim özellikleri bakimindan Karadeniz ve Marmara Bölgesi arasinda bir geçis niteligindedir. Yillik yagis ortalamasi 990 mm olup en sicak ay ortalamasi (Temmuz) 23 derece, en soguk ay ortalamasi (Ocak) 5 derecedir. Ilçenin hakim rüzgari poyrazdir.

Nüfus

Ilçe ve çevresinin nüfusu 93 Harbi ve 1917 Bolsevik Ihtilalinden sonra Kuzey Kafkasya ve Dogu Karadeniz yörelerinden göçenlerin yerlesmesiyle artmistir. 30 Kasim 1997 Genel Nüfus Tespitine göre ilçe nüfusu 36.972'dir. Merkez nüfus 19.604, köy nüfusu ise 17.368'dir. Ilçede kilometrekare basina 81 kisi düsmektedir. Sahil kesiminde ise bu oran 90 kisi civarina yükselmektedir.

Egitim

Akçakoca ilçesinde 7'si merkezde, 12'si köylerde olmak üzere 19 Ilkögretim okulu bulunmaktadir. Bu okullarda 4.986 ögrenci egitim görmektedir. Ilkögretim alaninda 205 ögretmen görev yapmaktadir. Orta Ögretim de ise Merkezde 1 Lise, 1 Ticaret Meslek Lisesi, 1 Endüstri Meslek Lisesi, 1 Kiz Meslek Lisesi, 1 Imam Hatip Lisesi ve 1 Pratik Kiz Sanat Okulu bulunmaktadir. Ilçede ortaögretim alaninda 1.015 ögrenci 75 ögretmenle ögrenimlerine devam etmektedir. Akçakoca'da Abant Izzet Baysal Üniversitesi'ne bagli 4 yillik Akçakoca Turizm isletmeciligi ve Otelcilik Yüksek Okulu ve 2 yillik Akçakoca Isletmecilik Yüksek Okulu bulunmaktadir. Burada toplam ögrenci sayisi ise 500'dür. Akçakoca halk Egitim Merkezi tarafindan 1999-2000 sezonunda Giyim, Bilgisayar, Makine Nakisi, el Sanatlari ve Saz olmak üzere muhtelif konularda kurslar açilmistir. Burada 132 ögrenci egitim görmektedir. Akçakoca ilçesinde 1 Halk Kütüphanesi bulunmaktadir. Kütüphanenin kitap sayisi ise 8.873'dür.

Spor
Ilçede 2.000 kisilik çim menseli tribünlü 1 futbol stadyumu, 250 kisilik 1 kapali spor salonu mevcut olup, Aktas, Kinik köylerinde voleybol/basketbol sahasi, Çayagzi, Ugurlu, Kurukavak, Ortanca ve Melenagzi köylerinde futbol sahalari mevcuttur.

Saglik
Akçakoca'da 50 yatikli 1 Devlet Hastanesi, 2'si Merkezde 4'ü de Köylerde olmak üzere 6 Saglik Ocagi bulunmaktadir. Saglik Ocaklari sunlardir: 1 Nolu Merkez Saglik Ocagi, 2 Nolu Merkez Saglik Ocagi, Beyören Saglik Ocagi, Ugurlu Saglik Ocagi, Melenagzi Saglik Ocagi ve Kurukavak Saglik Ocagi. Saglik ocaklarina baglik 11 köyde de saglik evleri mevcuttur. Depremden sonra 50 yatakli devlet hastanesi orta hasarli hale geldiginden sadece Saglik Merkezi binasi faaliyette olup yatak sayisi 25'tir.Akçakoca ilçesinde 100 yatakli Devlet Hastanesi insaati yapimina baslanmis, insaatin %90'i tamamlanmistir.
Ekonomi
Akçakoca halkinin genel ekonomik faaliyetleri ve ana geçim kaynaklari tarim (özellikle findik tarimi), tavukçuluk ve balikçiliktir.

Tarim

Akçakoca'da tarimsal faaliyetler açisindan findik üretimi %95 gibi bir orana sahiptir. Arazinin engebeli olusu nedeniyle diger tarimsal ürünler yetistiriciligi oldukça düsüktür. 1999 yili itibariyle bölgede findik üretimi 14 bin tondur. Ilçede son yillar itibariyle yapilan meteorolojik rasat çalismalari baz alindigindan sera ve örtü alti yetistiriciligi için uygun degerler arasinda iklimin hüküm sürdügü gözlenmis, demostrasyon niteliginde baslayan örtü alti yetistiriciligi bugün için bir gelir kaynagi sekline dönüsmüstür. Ilçede findik üretimine alternatif ürün çalismalari dogrultusunda ceviz bahçesi konusuna agirlik verilmistir. Ceviz üretimi tesvik edilmektedir. Akçakoca'da son yillarda kiwi üretimi de önemli bir hale gelmistir. Bu yönde çalismalar sürdürülmektedir.

Hayvancilik

Akçakoca'da 7.750 civarinda büyükbas hayvan bulunmaktadir. Ilçede 180 civarinda kümes ve broiler ve 2.000 civarinda fenni kovan bulunmaktadir. Yillik piliç üretimi 7.500.000 adettir. Yillik beyaz et üretimi ise 15.5000 tondur. Akçakoca'da 150 civarinda teskereli balikçi ve 60 civarinda ruhsatli tekne mevcuttur.

Ormancilik

Ilçede 16.953 hektar ormanlik saha vardir. Tamamen yaprakli agaçlardan mütesekkil orman varligi ise yaklasik 2.500.000 metreküptür. Ormanlardan yilda yaklasik 7.500 metreküp yapacak ve yaklasik 500 ster yakacak üretimi gerçeklestirilmektedir.

Ticaret

Ilçenin ulasim durumu özelligi ve halkin geleneksel aliskanliklari nedeniyle bagli köylerden doguda kalanlar Alapli ve Eregli ilçeleri ile, güneydeki köyler Düzce Ili ile batida kalan köyler ise Karasu ve Adapazari ile ticari iliskilerini sürdürdüklerinden ve özellikle de findik üretiminin az emek ve isçilik gerektirmesine ragmen yüksek gelir getirmesi nedeniyle ilçede ticari hayat yeterince gelismemistir. Ana üretim findik oldugundan mevsiminde findik ticareti ve Haziran-Eylül dönemlerinde de turizm girdileri ile nakliyecilik ilçe ticaretini hareketlendirmektedir. Akçakoca'da 2'si devlet bankasi olmak üzere 3 adet banka subesi mevcuttur.

Sanayi

Akçakoca ilçesinde sanayi yeterince gelismemistir. Ancak son yillarda bu yönde gelismeler gözlenmektedir. Ilçede Findik Tarim Satis Kooperatifleri Birligi'ne ait 222 ton/yil kapasiteli 1 adet Findik Kirma Fabrikasi mevcuttur. Ayrica Has is Hasan Isleyen Findik Koza Makinesi Saç Imalati ve Yilmaz Yem Hayvansal Ürünler Sanayi tesisi mevcuttur. Bunun yaninda Eregli Demir Çelik Tesisi ürünlerini isleyen Sevil Demir Çelik Sanayi, Sevil Boru Profil Sanayi, Agir Haddecilik Makine Sanayi, Çinar Boru Profil Sanayi ve Ümran Spiral Kaynakli Boru Sanayi olmak üzere 6 adet tesis faaliyet göstermektedir.

Turizm

Akçakoca ilçesi ekonomisinde turizm faaliyetleri önemli bir yer tutar. Yaz aylarinda ortalama 150.000 civarinda yerli turist ilçeye gelmektedir. Ilçenin 35 km uzunlugundaki kiyi seridinde yer alan genis ve kaliteli kumsali, berrak ve temiz denizi, Ceneviz Kalesi, Fakilli Magarasi ve hepsinden önemlisi halkinin candan ve sicak olusu sehri aranan merkez haline getirmektedir. Ilçede ev pansiyonculugunda yatak kapasitesi 1.500 civarindadir. Kampinglerde çadir, karavan, motor karavanlariyla gelenlere yönelik 2.000 kisilik konaklama kapasitesi bulunmaktadir. Akçakoca'da 331'i Turizm Bakanligi'ndan isletme belgeli, 850 kadari da mahalli idarelerden ruhsatli toplam 1.181 resmi yatak kapasitesi bulunmaktadir. Özel sektöre ait 150 yatak kapasiteli 4 yildizli Akçakoca Otel, 140 yatak kapasiteli 3 yildizli Diapolis Otel, 69 yatik kapasiteli Katyun Otel, 70 yatak kapasiteli Koçan Otel', 60 yatak kapasiteli Yilmaz Otel ve 40 yatak kapasiteli Mesen Otel bulunmaktadir.

Idari Yapi

Akçakoca'nin 8 mahallesi ve 43 köyü vardir. Ilçe nüfus mozaiginin karisik olmasi toplu köy yerlesimine imkan vermediginden daginik yerlesim hakim özelliktedir.

Akçakoca'nin Köyleri


Akkaya, Deredibi, Hemsin, Melenagzi, Aktas, Dereköy, Kalkin, Nazimbey, Altinçay, Dilaver, Karatavuk, Ortanca, Arabaci, Dogancilar, Kepenç, Pasalar, Balatli, Döngelli, Kinik, Sariyayla, Bayhanli, Edilli, Kirazli, Subasi, Beyören, Esmahanim, Koçar, Tahirli, Çayagzi, Fakilli, Koçullu, Tepeköy, Çiçekpinar, Göktepe, Küpler, Ugurlu, Dadali, Hasançavus, Kurugöl, Yenice, Davutaga, Kurukavak, Yesilköy

Sayfa Basina Dön - YukariILÇENIN ADI : ÇILIMLI

Konum
Çilimli Bati Karadeniz Bölgesinde yer almakta olup, dogusunda ve güneyinde Düzce ili, batisinda Cumayeri ilçesi ve kuzeyinde Akçakoca ilçesi bulunmaktadir.

Tarih
Mogol istilasi ile çöken Selçuklu Devleti’nden sonra Anadolu’da 26 Türk Beyligi kurulmustur. Bu beyliklerden biri olan ve Sögüt yöresinde bulunan Osmanli Beyligi Bizanslilarla sinirdasti. Bu Beylik zamanla sinirlarini asarak topraklarini genisletmeye basladi. Osman Gazi’den sonra yerine geçen oglu Orhan Gazi’nin Komutanlarindan Konuralp Bey, Bizans tekfurlari ile yaptigi savaslar sonunda Konuralp ve çevresindeki Çilimli’yi Türk Hakimiyeti altina almistir. Osmanli Bizans döneminde Gümüsova’da çikarilan madenlerin islendigi ve zamanin darphanesi oldugu adinin da buradan geldigi, “Çil’mi” sözcügünün zamanla “Çilimli” olarak degisiklige ugradigi halk arasinda yaygin olarak söylenmektedir. 1869 yilina kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrifligi Göynük Kasabasina bagli bir köy olan Çilimli, Düzce’nin kaza olmasindan sonra Düzce’ye baglanmistir. 1957 yilinda Belediye teskilati kurulmustur. Çilimli 1958 yilinda nahiye olmus 1990 yilinda da ilçe olmustur. Çilimli, Aralik 1999 tarihinde Düzce’nin il olmasi nedeniyle Düzce’ye baglanmistir.

Cografi Yapi
Çilimli’nin deniz seviyesinden yüksekligi 120 metredir. Kuzeye dogru gidildikçe rakim yükselmekte yer yer 600-700 metreyi bulabilmektedir. Ilçenin yüzölçümü 7.022 hektardir. Sehir merkezinden güneye dogru inildikçe arazi ova seklindedir. Kaplandere daglarindan dogan Biçki Deresi ve Bayramali Derisi’nin birlesmesiyle meydana gelen Akdere Suyu ilçe merkezinden geçmektedir.
Çilimli 1. derece deprem kusagi üzerindedir.
Ilçenin yillik sicaklik ortalamasi 13.7 derecedir. Ortalama yagis miktari ise metrekareye 845 kg.dir. Ilçe bol yagisli ve nemli bir iklim karakteri tasimaktadir. Özellikle kis aylarinda Düzce Ovasi’nda görülen sis tabakasina Çilimli ve civarinda rastalinmamakta bu 8nedenle yerlesim alani olarak ideal bir konumdadir.

Nüfus

Çilimli ilçe olmasi ile birlikte yapilasmada kismende olsa bir hareketlilik gözlenmis, ancak ilçenin konumu büyük yerlesim merkezlerinin güzergahinda bulunmayisi, Düzce’ye yakin olusu ve halkin çogunlugunun Düzce ile irtibati olmasi nedeniyle nüfus oraninda bir azalma gözlenmektedir. En son 1997 yilinda yapilan Genel Nüfus sayimina göre ilçenin toplam nüfusu 14.871’dir. Köylerde yasayanlarin sayisi 10.910, sehirde yasayanlarin sayisi ise 3.961’dir.

Egitim
Çilimli’de 1 adet Çok Programli Lise, 24 adet ilkögretim okulu bulunmaktadir. Bu ilkögretim okullarindan 14’ünde tasimali egitim yapilmaktadir. Ilkögretimde 1.125 kiz, 1.170 erkek ögrenci olmak üzere toplam 2.295 ögrenci egitim görmektedir. Lise’de ise toplam 54 ögrenci bulunmaktadir. Ilçe Halk Egitim Merkezi tarafindan açilan Temel Giyim ve Makine Nakisi kurslarina 30 ögrenci devam etmektedir. Ilçede okuma yazma orani %95’dir.

Spor
Çilimli’nin 1. Amatör Küme Liginde mücadelesini sürdürmekte olan 1 spor kulübü mevcuttur. Ilçede 1 adet stadyum ve belediyeye ait 1 adet de hali saha bulunmaktadir.

Saglik
Çilimli’de 1’i Merkez’de olmak üzere Dikmeli ve Pirpir Saglik Ocaklari olmak üzere 3 adet saglik ocagi bulunmaktadir. Bu saglik ocaklarina bagli saglik evleri de halka saglik hizmetlerini sunmaktadir. Ilçe merkezinde 10 yatakli saglik merkezi tamamlanmistir.

Ekonomi
Ilçenin ekonomisi genelde tarima dayalidir. Yörede baslica findik, misir, tütün, seker pancari ve diger sebze çesitleri ile çeltik üretilmektedir. Ilçe 7.022 hektar alana sahip olup, bu arazinin 2.219 hektari tarla arazisi, 3.816 hektari bag-bahçe arazisi, 195 hektari çayir ve mera arazisi, 387 hektari ormanlik, 215 hektari tarima elverissiz alan ve 190 hektari iskan alanidir. Ilçenin %54,34’ü findik ve bag-bahçe arazisidir. Ilçenin 1999 findik üretimi 4.500 tondur. Ilçede 5.700 adet büyük bas, 500 adet küçük bas, 92.750 civarinda da kanatli hayvan bulunmaktadir. 1.200 adet fenni kovan mevcut olup yillik bal üretimi 32 tondur. 1999 yilinda kirmizi et üretimi 105 tondur. Ilçede özel sektöre ait 2 adet findik kirma fabrikasi bulunmaktadir. Bunun yaninda 3K Kelebek Mobilya ve Dekorasyon Tesisleri’de ilçede faaliyet göstermektedir. Ayrica ilçede Düzkap Sunta Fabrikasi, Ito Kilit Fabrikasi, Parrot Tekstil Fabrikasi, Rotmans, Marlboro Tütün Fabrikasi ve Karaüçler Gida Sanayi A.S.’de ilçe ekonomisine büyük katkilar saglamaktadir. Ilçede Ziraat Bankasi’nin subesi de bulunmaktadir.

Idari Durum
Çilimli 1990 tarihinde Düzce’den ayrilarak müstakil bir ilçe olmustur. Aralik 1999 tarihinde de Düzce’nin il olmasiyla birlikte Çilimli, Düzce’ye baglanmistir. Ilçe merkezinde bir belediye teskilati bulunmaktadir. Ilçenin 3 mahallesi ve 22 köyü vardir. Yerlesim yerleri birbirine yakin bir konumdadir.

Çilimli'nin Köyleri:

Alacamescit

Ishaklar

Sögütlü

Arabaci

Kafyayla

Tepeköy

Biçkibasi

Karaçörtlen

Topçular

Çalilik

Kirkharman

Yeniköy

Dikmeli

Kirazarla

Yenivakif

Döngelli

Kusoglu

Yukarikaraköy

Esenli

Pirpir

 

Hizardere

Sarimese

 

Sayfa Basina Dön - YukariILÇENIN ADI : CUMAYERI

Tarih

Cumayeri 1987 yilinda Gümüsova beldesiyle birlikte birleserek Cumaova adi altinda ilçe olmustur. Cumayeri, 1993 tarihinde Gümüsova’dan ayrilmis ve müstakil bir ilçe olmustur. Cumayeri, Aralik 1999’da Düzce’nin il olmasiyla birlikte Düzce’ye baglanmistir.

Konumu

Düzce’nin kuzeybatisinda yer alan Cumayeri ilçesi batida Sakarya ili, Kuzeyde Akçakoca ilçesi, doguda Çilimli ilçesi ve güneyde Gümüsova ilçesiyle komsudur.

Nüfus
1997 Genel Nüfus Sayimina göre ilçenin nüfusu 11.501’dir. Ilçe Merkezinin nüfusu 6.719, köy nüfusu ise 4.982’dir.

Cografi Yapi

Cumayeri’nin yüzölçümü 10.011 hektardir. Ilçe Bati Karadeniz daglarinin sahile paralel olarak uzanan seridin hududunu teskil etmektedir. Ilçe topraklarinin 5.619 hektari findik bahçeleri, 214 hektari tarla arazisi, 163 hektari mera arazisi, 3.520’si ormanlik saha ve 200’üde baska arazileri teskil eder. Buna göre %55’i meyvelik saha, %3’ü tarla arazisi, %3’ü mera, %34’ü ormanlik, %2’si diger ve %3’ü elverissiz arazidir.
Ekonomi

Ilçe ekonomisi büyük ölçüde tarima dayalidir. Arazi yapisinin genellikle meyilli olusu nedeniyle ilçe genelinde findik üretimi yogunluktadir. Ilçede yillik findik üretimi ortalama 8.5000 tondur. Bunun yaninda nispeten düz olan arazide misir, tütün, bugday ve sekerpancari üretimi yapilmaktadir.Ilçede hayvancilik da önemli bir yere sahip olmakla birlikte istenilen düzeye ulasamamistir. Cumayeri’nde 3.351 adet sigir, 395 adet koyun, 8.520 adet kümes hayvani, 260 adet de ari kovani bulunmaktadir. Cuma günleri ilçede büyük bir pazar kurulur. Ilçe çevresinden gelen insanlarla Cuma günleri sehir en hareketli günün yasar.

Egitim

Cumayeri’nde 1 adet Çok Programli Lise, 24 adet de ilkögretim okulu bulunmaktadir. Bu ilkögretim okullarindan bazilarinda tasimali egitim uygulanmaktadir.

Saglik

Ilçe Merkezinde 1 adet Saglik Ocagi bulunmaktadir. Bu saglik ocagi 20 köye hizmet vermektedir. Merkez Saglik Ocagi’na baglik Akpinar, Dokuzdegirmen, Igdir ve Ordulukaradere köylerinde de birer Saglik Evi bulunmaktadir.

Idari Yapi

Cumayeri’ne bagli 5 mahalle ve 20 köy vardir.

Cumayeri’nin Köyleri:

Akpinar

Harmankaya

Subasi

Avliyan

Igdir

Taslik

Büyükmelen

Kizilüzüm

Üvezbeli

Çamlipinar

Misirlik

Yenitepe

Dokutdegirmen

Ordulukaradere

Yesiltepe

Esentepe

Ören

Yukariavliyan

Hamascik

Sirtpinar

 
Sayfa Basina Dön - Yukari


ILÇENIN ADI : GÖLYAKA

Konum

Gölyaka ilçesi Bati Karadeniz Bölgesi, bati sinirlari içerisinde Düzce Ilinin en bati ucunda yer almaktadir. Doguda Düzce ili, batida Sakarya’nin Hendek ilçesi, kuzeyde Gümüsova ilçesi ve güneyde Bolu’nun Mudurnu ilçesi ile çevrilidir.

Tarih
Ilçede, tarih öncesi insan yasantisina dair kesin delil ve kalintilar bulunmamasina ragmen, sahip oldugu cografi konumu ve tabiati itibariyle ilk çaglardan itibaren insan yerlesmesine uygun bir yöre olarak karsimiza çikmaktadir. Gölyaka’yi içine alan topraklarin ilk sahipleri Proto Hititler’dir. Gölyaka ve civarina yapilan göçler sirasinda yaklasik 400 yildir burada yasayan ve yerli Türklerin bulundugu görülmüstür. Gölyaka bir göl ve yani basinda kurulan imamlara Köyü ile tarih sahnesine çikmistir. Evliya Çelebi, Katip Çelebi ve bati batili gezginlerin ilgisini çekebilmistir. Birinci Dünya Savasi öncesi ve sonrasinda Osmanli Imparatorlugu’nca kaybedilen veya Osmanli otoritesinin sarsildigi bölgelerden Kafkasya’dan, Dogu Karadeniz Bölgesi’nden, Balkanlar’dan, Akdeniz Bölgesi’nden ve Kuzey Irak’tan olmak üzere bes ana grupta bölgemize büyük göçler olmustur. Imamlar Köyü 1932 yilinda nahiye olmus, 3 yil sonra nahiyeligi kaldirilmis tekrar köye dönüstürülmüstür. Imamlar ismi 1962 yilinda Gölyaka olarak degistirilmistir. Gölyaka nahiyesinde 1967 yilinda Belediye teskilati kurulmustur. Gölyaka Belediyesi Düzce ilçesine baglik bir nahiye (bucak) iken 1987’de ilçe yapilarak Bolu’ya baglanmistir. Gölyaka 17 Agustos Körfez depreminde en fazla hasar gören yerlerden biri olmustur. 12 Kasim Düzce depreminde de ilçe büyük hasar görmüstür. Her iki depremde de toplam 106 kisi hayatini kaybetmis ve 317 kisi yaralanmistir. Depremlerin ardindan Aralik 1999’da Düzce’nin il olmasi nedeniyle Gölyaka, Düzce’ye baglanmistir.

Cografi Yapi
Düzce ilinin bati ucunda yer alan Gölyaka’nin yüzölçümü 219.983 km2’dir.Ilçe, kuzeyde ve güneyde bulunan Bolu ve Köroglu Daglarinin uzantisi olan sira daglar arasinda yer almaktadir. Güneydeki daglar daha yüksek oldugundan ilçenin güney kesimi yüksek dag kitlesi ve ormanlik alanlar ile kaplidir. Ilçenin kuzey bölümü kuzeye dogru genisleyen bir ovadir ve bu ova Düzce Ovasi ile bitisik durumdadir. Ilçeyi Düzce Ovasi’ndan ayiran Büyük Melen Irmagi ve Efteni Gölü’dür. Ilçe Merkezi Efteni Gölü’nün batisinda düz ovada kurulmus olup, rakimi 100 metre civarindadir. Yerlesim durumu olarak ova kisimlari düz, daglik ve yüksek kisimlari topografik yapi olarak dik bir egime sahiptir. Arazi yapisi olarak genellikle kumlu-killi ve yer yer mil karisimi alüvyonlu topraklardan ve çok sulak gevsek bir yapiya sahiptir. Gölyaka su kaynaklari bakimindan Düzce’nin en zengin ilçelerinden biridir. Ilçenin su göller bulunur: Efteni Gölü, Kara Göl, Sari Göl, Cilbiz Kuyusu, Gölcük, Kuru Göl ve Katir Gölü. Gölyaka yaylalari açisindan da zengindir. Pürenli, Kardüz, Yanik, Unluk ve Kizik yaylalari en basta gelen yaylalaridir. Bu yaylalar yayla turizmi açisindan gelecek vaadetmektedir. Özellikle de Kardüz yaylasi kis sporlari ve turizmi için gelecegin merkezleri arasinda gösterilmektedir.Melen Irmagi ve Aksu Çayi’da Gölyaka’nin irmaklarindan en basta gelenleridir. Bu irmaklarda balikçilik sporu yapilmaktadir. Gölyaka bütün bu güzelliklerinin yani sira ormanlariyla da doganin tüm güzelligini sergiler. Baslica ormanlari sunlardir. Karamahmut, Keltepe, Güney, Çamlik, Koruluk, Büyük ve Küçük Balkaya, Karadag, Mercantepe, Emeksiz, Konas Saglamsu, Unluk ve Baltepe. Ilçe Kuzeydogu Anadolu aktif fayi üzerinde bulundugundan 1. derecede deprem bölgesidir. 17 Agustos depreminde ilçede derin çatlak ve yariklar olusmus yer yer kaymalar meydana gelmistir. Bunun en büyük nedenlerinden biri fayin üzerinde olusudur. Digeri ise toprak yapisinin sulak olusudur.

Nüfus

1997’de yapilan Genel Nüfus Sayimina göre ilçenin toplam nüfusu 18.155’dir. Ilçe merkezinin nüfusu 5.267, köy nüfusu ise 12.888’dir. Ilçenin 17 Agustos ve 12 Kasim 1999 tarihlerinde olmak üzere iki defa üst üste deprem felaketi yasami nedeniyle özellikle ilçe merkezindeki nüfus köylere akin etmistir.

Egitim

Gölyaka’da 1 adet Çok Programli Lise ve 10 adet de ilkögretim okulu bulunmaktadir. Ilkögretim alanindaki ögrenci sayisi 2.698, lisedeki ögrenci sayisi ise 203’dür. Ilçede Halk Egitim Merkezi’de bulunmaktadir.

Deprem

17 Agustos 1999 tarihinde Marmara bölgesinde meydana gelen depremde yüzey kirigi Düzce’nin yaklasik 6 km. güney batisinda Gölyaka yakinlarinda bitmektedir. Bu depremden üç ay sonra meydana gelen Düzce Depremi, 17 Agustos kiriginin kuzey dogu ucu ile Bolu tüneli arasindaki kesimi kirmistir. 12 Kasim 1999 kuzey kiriginin bati ucunda yaklasik 9 km. lik kisim 17 Agustos Depreminde de kirilmistir. Ancak 17 Agustos Depreminde bu kisim üzerindeki yanal yer degistirme, batidan doguya dogru azalarak devam etmis, Gölyaka civarinda 30 cm. ye kadar azalmis ve kirigin sonuna dogru yanal yer degistirme kaybolarak kuzey kirigi yalnizca çatlaklar biçiminde takip edilebilmistir. 12 Kasim kuzey kirigi 17 Agustos kuzey kiriginin tam dogu ucu dogrultusunda gelismemis bu bölgede saga siçrama yaparak gelismistir. Bu saga siçramanin oldugu bölgede düsey yer degistirme egemendir. 12 Kasim 1999 Depreminde Haciyakup Köyü civarinda yanal yer degistirme 40-50 cm. civarinda iken düsey yer degistirme yer yer 3 metreye varmaktadir. En büyük düsey yer degistirme Efteni Gölü’nün güneyinde görülmektedir. Efteni Gölü’nün güneydogusunda ve daha güneye dogru sivilasma yapilari gelismistir. Her iki depremden de büyük hasar alan Gölyaka’da toplam 106 kisi hayatini kaybetmis, 317 kisi de yaralanmistir. Ilçede agir/yikik bina sayisi konut sayisi 1.225, orta hasarli konut sayisi 538 ve hafif hasarli konut sayisi ise 766’dir. Agir/yikik isyeri sayisi 317, orta hasarli isyeri sayisi 538 ve hafif hasarli isyeri sayisi 99’dur.

Idari Yapi

Gölyaka ilçesinin merkezinde 1 adet belediye bulunmaktadir. Ilçenin 6 mahallesi ve 23 köyü vardir.

Gölyaka’nin Köyleri:

Aksu

Hacisüleymanbey

Saridere

Bakacak

Haciyakup

Taylik

Bekiroglu

Hamamüstü

Yazipinar

Çamlibel

Içmeler

Yazlik

Çayköy

Kemeryani

Yesilova

Degirmentepe

Kuyudüzü

Yunusefendi

Esen

Muhapdede

Zekeriyaköy

Güzeldere

Saçmalipinar

 
Sayfa Basina Dön - Yukari


ILÇENIN ADI : GÜMÜSOVA

Konumu

Gümüsova ilçesi D-100 Karayolu üzerinde bulunmaktadir. Ilçe Düzce iline 18 km. mesafede olup Düzce ovasinin bitisigindedir. Düzce’nin güneybatisinda yer alan Gümüsova, batida Sakarya ili, güneybatida Bolu ili, güneyde Gölyaka ilçesi, doguda Çilimli ilçesi ve kuzeyde Cumayeri ilçesiyle komsudur.

Tarih

Gümüsova ilçesi 1321 yilinda Osman Bey’in silah arkadasi Konuralp Gazi tarafindan Düzce ve Üskübü ile birlikte fethedilmistir. Bu bölge yerlesim yeri olarak Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren kullanilmaya baslanmistir. Daha sonra bu bölge büyük askeri yararliklar gösteren Davut Pasa’ya Fatih Sultan Mehmet tarafindan “timar” olarak verilmistir. Osmanli Imparatorlugu ordusunda bulunan hayvanlarin kislakliyacagi ahirlarin Gümüsova’da yapilmasi sebebiyle Kisla adini almistir. Birinci Dünya Savasi esnasinda Kisla isgale ugramistir. Milli Mücadele döneminde cereyan eden Düzce Isyanlari, yogunlukla bu bölgede etkisini göstermistir. Daha sonra bu isyanlar Ali Fuat CEBESOY ile Maresal Fevzi ÇAKMAK tarafindan önlenmistir. Kisla 1927 yilinda nahiyelik sifatini kazanmistir. 1963 yilinda Belediye teskilati kurulmustur. Kisla, 1987 yilinda Cumayeri ile birleserek Cumaova ilçesi adini almistir. 1993 tarihinde Cumayeri’nden ayrilarak Gümüsova adi altinda yeni ve müstakil bir ilçe haline gelmistir. Gümüsova, Aralik 1999 tarihinde Düzce’nin il olmasi dolayisiyla Düzce’ye baglandi.

Cografi Yapi

Gümüsova ilçesinin yüzölçümü 9.000 hektar, rakimi ise 128’dir. Ilçede tipik bir Karadeniz iklimi hüküm sürer. Yazlari sicak ve yagisli, kislari serin ve yagislidir. Sonbahar ve ilkbahar da sis orani yüksek tir. Bölge bitki örtüsü bakimindan zengindir. Avlanmanin serbest oldugu dönemlerde ilçeden geçen Melen Çayi’nda balik avciligi yapilmaktadir. Ilçe findik, çay, kayin ve ceviz gibi Karadeniz iklimine has bitki dokusuna sahiptir.

Nüfus

1997 Genel Nüfus Sayimina göre ilçenin toplam nüfusu 16.879’dur. Ilçe merkezinin nüfusu 10.754, köy nüfusu ise 6.125’dir.Ilçenin dis göç olayi azdir. Ilçeye bagli köylerden merkeze iç göç olmaktadir.

Egitim

Gümüsova’da 1 adet Lise ve 8 adet ilkögretim okulu bulunmaktadir. Ilçedeki toplam ögrenci sayisi ise 2.336’dir. Gümüsova Halk Egitim Merkezi tarafindan Giyim ve Makine Nakisi kurslarinda yaklasik 60 ögrenci egitim görmektedir.

Ekonomi


Tarim

Ilçe halkinin büyük çogunlugu çiftçidir. Halkin geçim kaynagi basta findik olmak üzere sirayla misir, bugday ve pancar izlemektedir. Tarim alani tahmini 475 hektardir. Ilçede findik ürünün kiriminin yapildigi ve islendigi 4 adet findik fabrikasi mevcuttur. Ilçe halkinin %70’i findik tarimi istigal etmektedir.

Hayvancilik

Ilçede hayvancilik ile ugrasan çiftçi sayisi oldukça azdir. Yaklasik olarak 5.100 büyük bas hayvan, 925 civarinda küçük bas hayvan bulunmaktadir. Ayrici 1.200 kovanla aricilik yapilmaktadir.

Sanayi

Ilçede 4 adet findik fabrikasi, 1 adet ambalaj fabrikasi ve 2 adet de tekstil ürünlerini isleyen tesis bulunmaktadir. Bunlarin bir tanesi entegre findik fabrikasidir. Ayrica oto tamirhaneleri, demir dograma atölyesi ile belediye ait büz fabrikasi bulunmaktadir.

Idari Durum

Gümüsova’nin 6 mahallesi ve 18 köyü vardir.

Gümüsova’nin Köyleri:

Adaköy

Elmacik

Pazarcik

Yesilyayla

Ardiçdibi

Hacikadirler

Selamlar

Yildiztepe

Çaybükü

Halilbey

Soguksu

Yongalik

Deddüzü

Kahveleryani

Sultaniye

 

Dereköy

Kiyiköy

Yakabasi

 

Sayfa Basina Dön - Yukari


ILÇENIN ADI : KAYNASLI


Konum

Kaynasli, Istanbul-Ankara yolu üzerinde, Bolu Dagi’nin Düzce Ovasi’yla birlestigi bogazda kurulmustur. Ilçe dogu ve güneyden Bolu Ili, Batidan Düzce Ili ve kuzeyden Yigilca ilçesiyle komsudur. D-100 karayolu ilçenin tam ortasindan, Anadolu otobani da kuzeyinden geçmektedir.

Tarih

Kaynasli Düzce’nin bir bucagi iken Aralik 1999 tarihinde Düzce’nin il olmasi hakkindaki Kararnameyle birlikte ilçe yapilmis ve Düzce’ye baglanmistir.

Deprem

12 Kasim 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynasli yerle bir olmustur. Uzun fay kiriklarinin ve çatlaklarinin olustugu ilçede 313 kisi hayatini kaybetmis, 544 kiside yaralanmistir.12 Kasim depreminde Kuzey Anadolu Fayi kirigi Kaynasli’da son bulmustur. Fayin ucunda bulunan Kaynasli bu nedenle 12 Kasim depreminden en fazla etkilenen yerlesim yeridir. Sehirde bulunan binalarin %90’indan fazlasi hasar almistir.

Nüfus

1997 yilinda yapilan Genel Nüfus Sayimina göre Kaynasli’nin toplam nüfusu 6.760’dir.

Ekonomi

Kaynasli ekonomisi büyük ölçüde sanayiye dayalidir. Bunun yaninda nakliyecilik ve yillik ortalama 50.000 tonu bulan findik üretimi de ilçe ekonomisinde önde gelen sektörler olmaktadir. Bugday ve misir üretimi de ilçede oldukça yaygindir.Ilçe ekonomisinde hayvancilik ve balikçilik da önemli bir yer tutmaktadir. Ancak depremde sehirde bulunan balik çiftlikleri ve ahirlar yikilmistir.Sehirde basta Süperlit Boru Fabrikasi, Anlas Lastik Fabrikasi, Akisik Ampul Fabrikasi ve Karolit Mermer Fabrikasi olmak üzere irili ufakli fabrikalar bulunmaktadir. Bu fabrikalar depremle birlikte hasar aldigindan tam kapasite çalisamamaktadirlar. Ilçe sinirlari içinde toplam 12 adet dinlenme tesisi mevcuttur. Bu tesisler D-100 karayolu üzerinde olup günde ortalama 30.000-40.000 kisiye hizmet vermektedirler. Buralarda yaklasik 1.500 kisi istihdam edilmektedir. Bu bakimdan dinlenme tesislerinin sehir ekonomisi içinde önemli bir yeri vardir.

Egitim

Kaynasli ilçesinde 1 adet Lise, 4 tasima merkezi durumunda ilkögretim okulu ve 6 adet birlestirilmis sinifli ilkögretim okulu bulunmaktadir. Ayrica sehirde Halk Egitim Merkezi de bulunmaktadir. Bu okullarda toplam 2.504 ögrenci egitim görmektedir.

Saglik

Kaynasli’da Merkez Saglik Ocagi, Dipsizgöl Saglik Ocagi, 112 Acil Yardim Istasyonu, Üçköprü Saglik Evi, Çamoluk Saglik Evi ve Yeniyurt Saglik Evi bulunmaktadir.
Idari Yapi

Kaynasli’ya baglik 19 adet köy bulunmaktadir.

Kaynasli’nin Köyleri:

Altunköy

Çatalçam

Dipsizgöl

Sazköy

Biçkiyani

Dariyeribakacak

Findikli

Tavak

Çakirsayvan

Dariyerihasanbey

Haciazizler

Üçköprü

Çamlica

Dariyerimengencik

Muratbey

Yeniyurt

Çamoluk

Dariyeriyürükler

Sariçökek

 

Sayfa Basina Dön - YukariILÇENIN ADI : YIGILCA

Konum


Yigilca, batidan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynasli ilçesi ve Bolu ili, kuzeyden Zonguldak ilinin Alapli ilçesi, dogudan Bolu ilinin Mengen ilçesi ile çevrili bulunmaktadir. Ilçenin il merkezine uzakligi 38 km. olup en yakin komsu kentlerden Adapazari’na 100 km, Ankara’ya 276 km ve Istanbul’a 234 km. uzakliktadir.

Tarih
Düzce’nin Yigilca ilçesi, Düzce ve komsu ilçe Akçakoca ile birlikte 1321-1323 yillari arasinda Osmanli hakimiyetine girmistir. Orhan Gazi’nin komutanlarindan birinin bölgede yiginak yaptigi ve ilçenin isminin de buradan geldigi tahmin edilmektedir. Yörede Orhan ismini tasiyan bir dag bir camii ayrica Redifler isminde bir köyün varligi bu tahmini dogrulamaktadir. Çünkü Orhan Gazi’nin küçük ordu kuvvetlerine REDIF isminin verildigi bilinmektedir. Yigilca 1904 tarihinde bucak olarak Düzce’ye baglanmis, 1954 yilinda da müstakil bir ilçe olmustur. Aralik 1999 tarihinde Düzce’nin il olmasi dolayisiyla Yigilca, Düzce’nin ilçesi olmustur.

Cografi Yapi

Ilçenin deniz seviyesinden yüksekligi 350 m., yüzölçümü 640 kilometrekaredir. Engebeli ve egimi fazla olan bir alanda kurulmus ilçenin ziraat arazisi çok yetersiz, genelde ormanlik arazi hakimdir. Ilçenin iklimi Bati Karadeniz iklimini andiran iliman bir iklimdir. Yigilca ilçesi, Düzce Ovasi’ni sulayan Hasanlar Baraji Gölü’ne dökülen Melendere Çayi’nin yukari havzasinda yer alir. En tepedeki Yaylatepe Köyü hariç diger köyler bu havzanin güney ve kuzeyindeki yamaçlara birer sira halinde dizilmislerdir. Bu biçimi ile
uzun bir “U” görünümünde olan havza oldukça daglik ve sarptir. Havzayi çevreleyen belli basli tepeler: Yaylacik Tepe, Köybasi Tepe (678 m), Kiziltepe (1486 m), Sarikaya Tepe (1036 m), Bacakliyayla (1137 m), Aktas Sirtlari (1271 m), Kiris Tepe (1398 m), Geymen Tepe (1438 m), Ignekiris Tepe (987 m) ve Kiriksapagi Tepe (919 m)’dir. Ilçe akarsu yönünden oldukça zengindir. Dogudan batiya dogru uzanan Melen Çayi, Kuzeyden ve güneyden zengin derelerle beslenir. Önemli dereler, Karadere, Aksu Deresi, incirli Deresi, Haci Deresi, Mahyaderesi, Karakas Deresi, Naslar Deresi ve Igneler Deresi’dir. Ilçe sinirlari içinde Hasanlar Baraji’da yer alir.

Nüfus

Ilçenin 1997 Genel Nüfus Sayimina göre toplam nüfusu 20.646’dir. Bu nüfusun 3.477’si ilçe merkezinde, 17.169’u da köylerde yasamaktadir. Buna göre toplam nüfusun %16’su ilçe merkezinde, %84’ü de kirsal kesimde yasamaktadir. Ilçe de kilometrekareye düsen insan sayisi ise 31’dir. Ilçe verimsiz arazilere sahip olmasindan dolayi büyük sehirlere göç vermektedir.

Saglik

Yigilca’da 25 Yatakli 1 Devlet Hastanesi, biri sehirde olmak üzere 3 adet de saglik ocagi bulunmaktadir. Saglik Ocaklari sunlardir: Merkez Saglik Ocagi, Çukurören Köyü Saglik Ocagi ve Hosafoglu Köyü Saglik Ocagi.

Egitim

Yigilca’da 47 ilkögretim okulu vardir. Bunlardan 17’si tasimalidir. Ilçe’de 1 adet de Çok Programli Lise mevcuttur. Bu okullarda toplam 3718 ögrenci egitim görmektedir. Ilçe’de ki toplam ögretmen sayisi ise 120’dir. Yigilca’daki Halk Egitim Merkezi’nde Makine Nakisi ve Giyim olmak üzere iki kurs bulunmaktadir.

Ekonomi

Ilçe cografi özelligi itibariyle egimli, çogu kayalik ve ormanlik arazi yapisina sahip oldugundan, tarim arazisi dar ve verimsizdir. Toplam tarimsal alan 104.250 dekar civarindadir. Ilçede ekili alan 14.950 hektardir. Ilçe arazisinin 7.242 hektari meyvelik, 196 hektari sebzelik, 29.808 hektari ormanlik, 2.682 hektari çayir mera, 960 hektari yerlesim alani, 3 hektari sanayi tesisi, 15.697 hektari göl-bataklik-tasliktir. Yigilca’da yillik ortalama bugday üretimi 7.500 ton, arpa 600 ton, misir 12.000 ton, çavdar 60 ton ve findik 8.000 tondur. Ilçede 8.500 adet sigir, 548 adet manda, 2.924 adet koyun, 1.226 adet keçi, 80 ad, 567 esek, 70 katir ve 1.800 ari kovani mevcuttur. Alabalik üretimi 3 üretme çiftliginde yillik 3 tondur. Broiler tavuk üretimi yillik 5.363.750’dir. Ilçe merkezinde iki adet devlet bankasi bulunmaktadir.

Idari Durum

Yigilca’nin 29 mahallesi ve 39 köyü vardir. Köyler engebeli arazi üzerine kurulmustur. Ilçenin sadece merkezinde belediye bulunmaktadir.

Yigilca’nin Köyleri:

Akçaören

Dutlar

Hocatman

Redifler

Aksaklar

Gaziler

Hosafoglu

Sarikaya

Asar

Gelengöz

Igneler

Tiraslar

Aydinyayla

Geris

Karakas

Tugrul

Bekirler

Gökçeagaç

Kirik

Yagcilar

Çamli

Güney

Kocaoglu

Yaylatepe

Çiftlikköy

Hacilar

Köseler

Yeniyar

Çukurören

Haciyeri

Mengen

Yilgi

Dibektas

Hebeler

Naslar

Yogunpelit

Doganlar

Hocaköy

Orhangazi

 
Sayfa Basina Dön - Yukari

 


 
 
Web Design and Hosting